www.elester-pkp.com.pl

Wyposażenie PT i KS dla potrzeb transmisji światłowodowej

Wychodząc naprzeciw rosnącym oczekiwaniom odbiorców ELESTER-PKP Sp. z o. o. wprowadziło na rynek szafki transmisji światłowodowej typu ST. Produkowane są w różnych odmianach i mogą być stosowane zarówno na podstacjach trakcyjnych, kabinach sekcyjnych, oraz na wszelkich innych obiektach wymagających komunikacji światłowodowej.

Charakterystyka ogólna

Jednym z podstawowych zagadnień jest problem zdalnego przesyłu danych. Dane muszą być przesyłane w dwóch kierunkach: od dyspozytora do obiektów sterowanych (polecenia), oraz w kierunku przeciwnym (zbieranie informacji o stanie pracy urządzeń, zdarzeniach związanych z urządzeniami). Coraz bardziej zaawansowane technicznie systemy wymagają coraz szybszej i pewnej transmisji danych. Nie bez znaczenia jest tutaj zastosowane medium transmisyjne. Na dużych odległościach doskonale sprawdzają się łącza swiatłowodowe. Wychodząc naprzeciw rosnącym oczekiwaniom odbiorców ELESTER-PKP Sp. z o. o. wprowadziło na rynek szafki transmisji światłowodowej typu ST. Produkowane są w różnych odmianach i mogą być stosowane zarówno na podstacjach trakcyjnych, kabinach sekcyjnych, oraz na wszelkich innych obiektach wymagających komunikacji światłowodowej. Szafki transmisji światłowodowej ST-L i ST-E przeznaczone są do realizacji sieci WAN pomiędzy wyposażonymi w nie obiektami. Sieć WAN o przepływności 100 Mb/s zapewnia pełny zakres funkcji związanych z zarządzaniem, nadzorem i zapewnieniem priorytetów ruchu. Realizuje także funkcje telefonii w technologii VoIP. Jako funkcję dodatkową można wymienić system monitoringu obiektów. Dla realizacji sieci niezbędne jest jedno włókno światłowodowe jednomodowe.

Podstawowe odmiany szaf ST

Szafy transmisji światłowodowej produkowane są w dwóch podstawowych odmianach:

  • Szafka ST-L (przelotowa)
  • Szafka ST-E (końcowa)

Szafka ST-L (tzw. przelotowa) powinna być stosowana w przypadku, gdy odległość do sąsiednich obiektów nie przekracza 60 km i wyposażany w nią obiekt nie jest ostatnim w ciągu transmisyjnym (tzn. nie jest wykorzystywany do zamknięcia pętli w celu zapewnienia odporności systemu na pojedyncze uszkodzenia kabli).
Szafka ST-E (tzw. końcowa) powinna być stosowana w przypadku wykorzystywania jej do zamknięcia pętli transmisyjnej (ostatnia w ciągu obiektów) lub w sytuacjach, gdy odległość pomiędzy sąsiednimi obiektami jest w przedziale 60-130 km.

Typowe rozmieszczenie elementów w szafie ST-L

Typowe rozmieszczenie elementów w szafie ST-L/PT

Typowe rozmieszczenie elementów w szafie ST-E/PT

Podstawowe wyposażenie szafy

1. Kaseta NC316BU
2. Modem światłowodowy
3. Bramka VoIP
4. Konwertery
5. Zasilacz
6. Wyłączniki nadprądowe
7. Listwy zaciskowe
8. Switch Ethernet

Typowy wymiar szafki to wysokość 500 mm, szerokość 600 mm, głębokość 395 mm z wyprowadzeniem okablowania od góry i od dołu. Szafka może być montowana jako stojąca oraz jako wisząca.
Szafki transmisyjne ST-L i ST-E mogą być zamawiane w następujących wykonaniach:

  • PS(SC-PC) - wykonanie z przełącznicą światłowodową - w nawiasie należy podać typ złączki na przełącznicy
  • UPS - wykonanie z wbudowanym zasilaniem awaryjnym (w wykonaniu tym szafka ma zwiększoną głębokość do 600 mm)
  • KS - wykonanie dla kabin sekcyjnych (zasilanie 230V AC)
  • PT - wykonanie dla podstacji trakcyjnej (zasilanie 220V DC, nie wymaga UPS, ponieważ jest zasilane z podstacyjnej baterii akumulatorów)

Ze względu na różne potrzeby istnieje możliwość wykonania szafek na indywidualne zamówienie dostosowanych wymiarami do miejsca montażu.

 

Autoryzowany partner GE

Spółka ELESTER-PKP jest autoryzowanym partnerem General Electric w obszarze automatyki cyfrowej dla stacji elektroenergetycznych 

Połączenie Poprzeczne

Projekt i wykonanie: Kamikaze